Fotelikiada 2015 » fotelikiada » „Jechali do Ustki” – wstrząsająca druga odsłona

„Jechali do Ustki” – wstrząsająca druga odsłona

fotelikiada_zdjecia_targi_kielce_ (50)

Na stoisku, gdzie rozgrywały się Mistrzostwa, coś dla siebie znajdowali nie tylko zawodnicy. Na wszystkich odwiedzających czekali instruktorzy… zapinania pasów bezpieczeństwa. To takie oczywiste, jak zapinać pasy? Okazuje się, że WCALE nie.

Ekipa asystentek i asystentów przez cały czas trwania Targów KIDS' TIME służyła wystawcom oraz odwiedzającym wskazówkami, a przede wszystkim indywidualnym instruktażem. Choć niemal wszystkie osoby, które skorzystały ze sposobności, deklarowały używanie pasów, zgodnie przyznawały, że nie robią tego w żaden specjalny sposób, któremu poświęcałyby uwagę. Powody, dla których należy regulować wysokość pasów bezpieczeństwa i wpływać na ich prawidłowy przebieg, wywierały ogromne wrażenie. Zainteresowani z pewnością zapamiętają je na długo. Mamy nadzieję, że wiedzą tą podzielą się również ze znajomymi.

Fotelikiada_pokazy_pasy 6Do skorzystania z instruktażu na pewno skłaniała też wstrząsająca instalacja „Jechali do Ustki” (rozbite, dymiące samochody) oraz pokazy ratownictwa medycznego w wykonaniu pana Kamila Kasiaka i ekipy Medikurs. Ratownicy przedstawili kilka dramatycznych scenek, które niestety mogą przydarzyć się każdemu. Inscenizacje pokazały, co dzieje się na miejscu wypadku komunikacyjnego po przyjeździe ratowników. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zadbanie o bezpieczeństwo samego ratownika oraz pomoc poszkodowanym – to najważniejsze z działań. Zespół prezentował udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w różny sposób. To co łączyło ofiary odnoszące obrażenia, to nieużyte lub źle zapięte pasy bezpieczeństwa.

Scena 1: dymiący samochód, a w środku nieprzytomny kierowca i dziecko w foteliku. Błyskawiczna akcja – ewakuacja i udzielenie pomocy dorosłemu oraz wyciągnięcie dziecka wraz z fotelikiem i sprawdzenie stanu małego pasażera.

Scena 2: kierowca bez pasów, w wyniku wypadku wybija głową przednią szybę i wypada na maskę samochodu.

Scena 3: kobieta w ciąży popełnia typowy błąd – zapina na sobie wyłącznie barkową część pasa bezpieczeństwa (na części biodrowej siada) – tym samym ryzykując życie własne oraz życie dziecka. Następuje zderzenie samochodów. Ratownicy pokazali, jak działają w sytuacji konieczności szybkiej ewakuacji ciężarnej kobiety z samochodu (przez wzgląd na zły stan kobiety lub ryzyko zapalenia się auta).

fotelikiada_zdjecia_targi_kielce_ (27)

Wszystkie przedstawione przypadki to na szczęście tylko inscenizacje. Ich uczestnikami byli statyści i manekiny. Na drodze jednak wszystko jest prawdziwe, również krew i zagrożenie.

Zapinajcie (poprawnie) pasy!

Więcej zdjęć do obejrzenia w fotogalerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *